Máme nedostatečný přehled o pohybu a umístění zboží

Ve společnosti, kde pracuje pan Adamec jako skladník, ještě stále používají pro evidenci zboží ve skladech vlastní číslování, a to i přesto, že materiál či výrobky jsou opatřeny vlastním EAN kódem. Evidence zboží tak probíhá ručně, kdy pan Adamec za pomoci vlastního systému pouze zaznamenává počet kusů skladem, a to na základě interního číslování podniku. 

Skladování materiálu v jednotlivých regálech ve skladu je založeno na dlouholetých zkušenostech zaměstnanců podniku. Bohužel vždy jednou za čas nastane situace, kdy materiál chybí, nebo naopak, je ho nadbytek a musí tak být uskladněno v jiné části. To samozřejmě vede ke ztrátě přehledu o množství zásob. Jednotlivé regály jsou označeny čísly, ale neexistuje zde software, který by vedl evidenci stavu zásob v jednotlivých regálech. Tuto činnost zastává pan Adamec nebo jeho kolegové z jiné směny s papírem a tužkou. Bohužel tak mnohdy vznikají prázdná místa v regálech, což vede ke zbytečným nákladům na sladovací prostory a sklad tak není efektivně využit.

 To všechno pan Adamec moc dobře ví a rád by provedl nějakou změnu, která by vedla k lepšímu využití prostor. Zmínil se o svém záměru vedení firmy a nastínil možnou variantu řešení, kterou mu poradil jeho přítel, pan Novák z Brna. Jednalo se o provedení vlastní analýzy skladovacích prostor. Vzhledem k tomu, že firma využívá několik k sobě přilehlých skladovacích hal, byla to jen otázka času, kdy k tomuto procesu dojde. Vedení firmy provedení analýzy schválilo a jejím vedením pověřilo právě pana Adamce. A dokonce mu bylo přislíbeno, že mezitím, než bude analýza dokončena, pozvou si někoho „zvenčí“, aby jim provedli celkovou analýzu skladových procesů, a případně tak přinesli ještě další možná řešení.

Pan Adamec tedy začal s analýzou skladových hal. Nejdříve si spočítal obrátkovost jednotlivých zásob. Věděl, že teprve na základě zjištěné obrátkovosti bude moci určit, jak rychlá je výměna zboží ve skladě. Když si určil obrátkovost a rozdělil si tak zboží/materiál do tří skupin (s nejvyšší obrátkovostí, nižší a nejnižší), mohl pak s kolegy začít efektivně rozmisťovat materiál ve skladu.

S dalším způsobem, a to mnohem efektivnějším, jak zlepšit skladovací proces, přišla právě přizvaná externí firma. Ta po provedení důkladné analýzy skladovacích prostor a hlavně procesů, navrhla zavedení informačního systému, který bude evidovat zboží/materiál podle jeho EAN kódu. Zároveň budou těmito kódy vybaveny i samotné regály a jednotlivá skladovací místa, a tím vznikne přesná evidence jak zaplnění regálů a celého skladu, ale i samotného množství zboží/materiálu v kusech.

Zavedení takového informačního sytému sice nebylo pro tuto společnost zrovna nejlevnější záležitostí, ale přineslo jí to lepší přehled o zásobách, zjednodušilo administrativu s tím spojenou a zboží je nyní možno naskladňovat tak, aby byl sklad a všechny regály efektivně zaplněny. Tyto výhody spojené se zavedením nového systému samozřejmě nejvíce uvítal pan Adamec a jeho kolegové. Navíc pokud při této reorganizaci vzniklo i nové prázdné místo, což se nyní stává běžně, navrhnul pan Adamec využít jej k vyplnění novým druhem zboží. Tím se rozšířil nabízený sortiment, zvýšily tržby a snížily náklady na skladování.

Zavedení nového systému do společnosti není nikdy jednoduché rozhodnutí, samotný výběr je vždy složitá záležitost. Téměř vždy je lepší pozvat si externího odborníka, který nejen že zhodnotí stav vašich skladovacích procesů, ale na základě zjištěných poznatků pomůže s výběrem a zavedením nejvhodnějšího systému. I tady totiž platí – dobrá rada je vzácná, ale vzácnější jsou ti, kteří se jí řídí.Máte zájem o více informací? Kontaktujte nás
Zadejte Vaši e-mailovou adresu, na kterou vám následně budeme zasílat informace o zveřejňování dalších článků na tomto webu a vy díky tomu nepřijdete o nic podstatného.
Váš e-mail:

Vaše komentáře (0)

Váš komentář bude odeslán ke schválení a poté publikován.

Jméno: E-mail:
Komentář:
 
antispamová ochrana: kod

     

Řešíte ve vaší firmě obdobné problémy?

Pokládáte si podobné nebo dokonce stejné otázky?
Pak jste tu správně!

Zde najdete srozumitelné řešení vašich problémů.